Rafael Nadal cz | Czech fansite about tennis player Rafael Nadal

Tennis player Rafael Nadal, number three at ATP

SLOVNÍČEK POJMŮ – TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ

A je tu další várka tenisových pojmů, které mi pomáhají zorientovat se

Oddělovač

ATP tour = Asociace profesionálních tenistů (Association of Tennis Proffesionals – ATP) byla založena v září roku 1972 jako zájmová organizace tenistů. V roce 1990 zavedla ATP svůj okruh turnajů Grand Prix jako celosvětovou turnajovou sérii. Nejvyšší instancí je správní rada (Board of directors), do které patří tři záastupci hráčů a turnajů, stejně jako předseda (Adam Helfant).

Best of 3 = Zápas, který je ukončen poté, kdy jeden z hráčů vyhraje dva sety.

Best of 5 = Zápas, který je ukončen poté, kdy jeden z hráčů vyhraje tři sety. Tento systém se využívá v Davisově poháru, na grandslamových turnajích a ve finále Turnaje mistrů.

Brejk = moment, kdy hráč vyhraje podání soupeře (anglicky break)

Brejkbol = Možnost na vítězný bod k brejku (break-ball)

Oddělovač

Davisův pohár = Mistrovství světa družstev, které se hraje od roku 1990. V roce 2006 v něm startovalo 133 zemí, 16 nejlepších týmů tvoří Světovou skupinu. Ve čtyřech termínech se každý rok koná osmifinále, čtvrtfinále, semifinále a finále stejně jako zápasy o postup nebo sestup z ní. Součástí mezistátního zápasu jsou čtyři dvouhry a jedna čtyřhra.

Drop = Tlumící úder, po němž míček padá těsně za síť (dropshot). Nejčastěji se hraje se spodní rotací.

Dvojchyba = Dvě chybná podání za sebou, což vede k bodu soupeře, který získá hráč na příjmu (double fault)

Eso = Podání (service), které protihráč nezasáhne raketou a znamená fiftýn. Pokud se soupeř dotkne míčku, ale nevrátí ji správným způsobem, jedná se o přímý bod z podání (service-winner)

Future = Turnaje hráčů s nižším umístěním ve světovém žebříčku s finanční odměnou zpravidla 10.000 – 15.000 dolarů nebo eur, které obvykle organizují národní svazy.

Grandslamové turnaje = Čtyři nejdůležitější, největší a na tradici nejbohatší turnaje světa. Trvají dva týdny a na startu je 128 mužů a 128 žen. Pořádají se v Melbourne (Australian Open), Paříži (Roland Garros), Londýně (Wimbledon) a v New Yorku (US Open).

Grand Slam = Vítězství ve všech čtyřech grandslamových turnajích v průběhu jednoho kalendářního roku.

Hra = V tenise má dva významy. Buď se myslí celý zápas (utkání, souboj) anebo jenom jedna jeho část (game).

Challenger = Menší turnaje pro hráče světového žebříčku s finančními odměnami od 25.000 do 150.000 dolarů nebo eur, které organizuje ATP. Základ ATP Tour pro hráče, kteří jsou níže ve světovém žebříčku.

Champions Race = Roční hodnocení, které zavedli v roce 2000, kdy všichni hráči začnou sezonu s nulovým počtem bodů. Zrcadlí průběh celoroční výkonnosti a koncem roku je identické se světovým žebříčkem. Rozhoduje, kteří hráči budou startovat na Turnaji mistrů.

Lob = Míček zahraný vysoce a daleko nad soupeře.

Love = V anglickém počítání znamená nulu. Pravděpodobně pochází ze spojení „to do something for love“, udělat něco zdarma. Jin zdroje předpokládají, že původem je francouzské slovo l´ceuf (vejce), které má podobu nuly.

Masters série = Devět nejdůležitějších turnajů ATP Tour. Dějišti jsou Indian Wells, Miami (Key Biscayne). Monte Carlo, Řím, Cincinnati, Toronto/Montreal (každým rokem se střídají), Madrid, Šanghaj a Paříž-Bercy. Zbylé turnaje ATP patří do skupiny mezinárodní série.

Mečbol = Bod, který může znamenat konec zápasu (anglicky matchpoint)

Nevynucená chyba = Nesprávně provedená akce, která bez soupeřova výrazného vlivu vede ke ztrátě fiftýnu (anglicky unforced error).

Orange Bowl = Neoficiální juniorské mistrovství světa, které se v prosinci koná v Miami (Key Biscayne).

Podání = První úder míčové výměny. Po každé hře (game) se hráči na podání mění.

Profitour (Profesionální okruh) = Všeobecný pojem pro turnaje profesionálních hráčů, na nichž se dají získat body do světového žebříčku.

Satellite Circuit (Satelitní okruh) = Série turnajů nejnižšího stupně, kde se dají získat body do světového žebříčku. Satelitní okruh se skládá ze tří za sebou následujících turnajů a závěrečného finálového turnaje v jedné zemi.

Set = Set se skládá přinejmenším ze šesti vítězných her, přičemž hráč potřebuje na vítězství v setu přinejmenším dvoubodový náskok (kupříkladu 6:4, 7:5). Ze stavu 6:6 zpravidla rozhoduje tie-break.

Slajs = Řezaný úder s dolní rotací, míček pohybem rakety dolů získá zpětnou rotaci, přičemž její letová fáze je pomalejší a odskok nižší. Hrací plocha rakety je otevřená, což znamená, že horní okraj rakety se naklání dozadu (anglicky slice).

Světový žebříček = Světový žebříček mužů (Entry) vede ATP od roku 1973. Zrcadlí všechny výsledky předešlých 52 týdnů. Do hodnocení se započítávají výsledky ze 4 grandslamových turnajů, 9 turnajů série Turnaj mistrů plus 5 nejlepších výsledků na dalších turnajích (i výsledky Davisova poháru). Případné úspěchy na závěrečném Turnaji mistrů se započítávají jako bonusové body.

Systém počítání = Zvláštní způsob počítání (15 – 30 – 40) pochází pravděpodobně z peněžních a herních sázek ze 14. století ve Francii. Takhle se sázel jeden gros denier, který měl hodnotu 15 denierů. Čtyřikrát se sázelo na 15 denierů (15 – 30 – 45 – 60). V 16. století se pravděpodobně z čirého pohodlí změnila číslice 45 za 40. Když oba hráči získají po přinejmenším šesti výměnách stejný počet bodů, nazývá se to shoda (anglicky deuce). Hra (game) je rozhodnutá až tehdy, kdy jeden z hráčů získá dvojbodový náskok (kupříkladu 6:0, 6:4, 7:5). Ze stavu 6:6 rozhoduje tie-break. Zápas se hraje na dva vítězné sety (best of 3) anebo na tři vítězné sety (best of 5). Z toho vychází také vítězná formulka – game, set, match (hra, set, zápas)

Tie-break = Zkrácená hra na konci setu, kterou zavedli v roce 1970, aby se ze stavu 6:6 rozhodlo o vítězství v setu. Každá chyba znamená bod. Kdo první dosáhne sedm bodů s dvoubodovým rozdílem, vyhrává tie-break a set. Set se zhodnotí výsledkem 7:6, přičemž v závorkách se uvádí výsledek tie-breaku (7:5 například jako 5,7:4 jako 4, 9:7 jako 7, 12:10 jako 10 a podobně). V tie-breaku podává nejdříve jednou hráč, který je v pořadí, poté každý hráč podává dvakrát.

Topspin = Úder s horní rotací (liftovaný úder), kdy je herní část rakety mírně zavřená, to je tehdy, kdy je horní okraj rakety nakloněný částečně dopředu a dává míči horní rotaci ve směru letu. Dráha letu míčku je vyšší a odskok vysoký a daleký.

Turnaje mistrů = Sezónní finále tenisového roku, které se od roku 2000 nazývá Turnaj mistrů (Masters Cup) a v devadesátých letech se organizovalo jako mistrovství světa ATP ve Frankfurtu nad Mohanem a Hannoveru. Účast má zajištěnou osm nejlepších hráčů sezony. Do roku 2008 byla dějištěm Turnaje mistrů Šanghaj. Turnaj spoluorganizují ATP Tour, čtyři grandslamové turnaje a Mezinárodní tenisová federace.

Vítězný míček = Úder, který vede k zisku fiftýnu bez toho, aby se soupeř dotknul míče (anglicky winner.

Volná karta = Pozvání hráče, aby se zúčastnil turnaje, na němž by v jiném případě neměl právo startovat (anglicky wildcard).

WTA = Asociace, která sdružuje profesionální tenistky. Hrají na WTA Tour a jsou klasifikované ve světovém žebříčku WTA (Women’s Tennis Association).

Oddělovač

NEKOPÍROVAT BEZ UVEDENÍ ZDROJE, POJMY JSOU Z JEDNÉ KNIHY MNOU PŘEPSANÉ

Oddělovač

5 thoughts on “SLOVNÍČEK POJMŮ – TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ

  1. Moc, moc ďakujem že si to sem dala, určite ti to zabralo veľa času a námahy ale určite to nepomôže len mne ale aj ostatným návštevníkom webu 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com