DAVIS CUP: ŠTĚPÁNEK JE OUT!

Davis Cup bez Radka Štěpánka

Davis Cup bez Radka Štěpánka

„Zvládnou to i beze mě,“ věří týmu Radek Štěpánek…

Už o víkendu čeští tenisté vykročí za obhajobou slavného Davis Cupu – ale bez půlky osvědčené party. Tomáš Berdych totiž pro zápas 1. kola ve Švýcarsku ztratil kumpána Radka Štěpánka, s nímž kosil všechny soupeře. Hrdina loňského finále musí na operaci vyhřezlé ploténky a na šest neděl je mimo hru. „Mrzí mě to, ale věřím, že kluci to zvládnou i beze mě,“ řekl včera (pozn. Neděli), kdy se loučil s výpravou cestující směr Ženeva. Jeho roli včetně účasti ve čtyřhře na sebe vezme Lukáš Rosol, Češi jsou stále favorité.

Za dva měsíce spadl z vrcholu hory na dno řeky. Raděk Štěpánek, hrdina daviscupového finále se Španělskem, musí na operaci vyhřezlé ploténky v oblasti krční páteře. Na kurtech bude chybět v ideálním případě šest týdnů, což zahrnuje i nadcházející první kolo Davis Cupu ve Švýcarsku. V týmu ho nahradil Ivo Minář.

PRAHA – Na ruzyňské letiště přišel oblečený celý do černého, což výmluvně odráželo jeho náladu. Při každém pohybu se bolestivě kroutil. Zatímco jeho spoluhráči nastupovali do letadla směr Ženeva, Raděk Štěpánek se smiřoval se svým osudem. Tento týden absolvuje operaci a minimálně na příštích šest neděl může na tenisové zápasy zapomenout.
„Mrzí mě, že nemůžu na utkání odcestovat. Po tom, co jsme loni zažili a co se nám podařilo, jsme chtěli pokračovat dál. Ale věřím, že kluci to první kolo zvládnou i beze mě,“ vyprávěl 34. tenista žebříčku.
Už v Austrálii na začátku sezony víc marodil, než hrál. Infekce v oku, problémy s mezižeberním svalem. Prvním grandslam sezony dotáhl i díky skvělé předsezonní přípravě do 3. kola a důstojné rozlučky proti světové jedničce Novaku Djokovičovi. Když se však vrátil domů, problémy se vrátily. A zhoršovaly se. Štěpánek přestal cítit pravou ruku, denně konzultoval svůj stav s profesorem Pavlem Kolářem. A v sobotu padl verdikt: operace.
„Jedná se o výhřez meziobratlové ploténky v dolní části krční páteře, která je v oblasti výstupu nervu, který inervuje svaly. Pro potíže s oslabením horní i dolní končetiny i výrazným nálezem na magnetické rezonanci jsme se rozhodli pro radikální řešení,“ popsal Pavel Kolář.

Operaci zvolili za řešení i kvůli tomu, že se jedná o recidivu. Stejnou potíž měl Štěpánek již v roce 2006. Tehdy po životním grandslamovém výsledku, čtvrtfinále Wimbledonu, přišel o další půlrok kariéry. Nyní dostal direkt po daviscupovém veleúspěchu. Pauza by však měla být výrazně kratší.
„Za předpokladu, že všechno bude dobře probíhat, by se mohl Radek vrátit do šesti týdnů zpátky k tenisu,“ pravil profesor Kolář.
Už po dvou týdnech od operace může začít Štěpánek s lehkou zátěží. Teoreticky by se mohl vrátit již na velký betonový turnaj v Miami (od 20. března) či na start antukové sezony v Monte Carlu (od 14. dubna). Mezi těmito dvěma akcemi je však také čtvrtfinále Davis Cupu, v němž vítěz duelu Švýcarsko – Česko narazí na lepšího z dvojice Kazachstán – Rakousko.
Tak daleko však český výběr nehledí. Díru v sestavě po Štěpánkovi zalepil kapitán Jaroslav Navrátil povoláním Iva Mináře.
„Je to velká ztráta, ale i tak je v našem týmu síla, aby se nám to povedlo zvládnout,“ řekl lídr Tomáš Berdych v telefonickém rozhovoru. Čtvrtfinalista Australian Open cestuje do Ženevy po vlastní ose a k týmu se připojí dnes.
Role týmové dvojky padne proti Waerinkovi a spol. na Lukáše Rosola, 75. tenistu computeru. „Jsme při neúčasti Radka lehce oslabení, ale je to pořád hodně hratelné. Oni jsou zase bez Federera,“ přemýšlel Rosol, jenž je i nejpravděpodobnější variantou k Berdychovi do čtyřhry.
Proti Švýcarům, jejichž lavička je papírově slabší než česká (viz tabulka), je Štěpánkova absence komplikací, nikoliv neřešitelným problémem.

Radek Štěpánek

Článek z pondělního deníku Sport

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com