01 Foundación RafaNadal05 Gallery

Categories: Nezařazené

Tennis stars Roger Federer and Rafael Nadal do not agree with the creation of a new players‘ association, which was founded by world number one Novak Djokovic. According to them, tennis players should stick together rather than be divided during the time affected by the coronavirus pandemic.

On Sunday, Djokovic announced the establishment of a new organization, the Professional Tennis Players Association (PTPA). Due to this, he also resigned from the ATP gaming board, and so did Canadian Vasek Pospisil, who stated that it is currently not possible to make the necessary changes as a board member.

Djokovic and Pospisil informed about the establishment of the PTPA in an e-mail, in which they stated that their goal is not to replace the current leader of the ATP organization. Above all, they want to provide players with independent self-government that will respond directly to their needs and concerns. „We are not calling for boycotts or starting a new competition tour,“ said Djokovic.

However, Nadal and Federer do not agree with the world number one. „We live in a complicated and challenging time, so I think we should be united, not divided,“ Nadal wrote on Twitter. „We live in uncertain and challenging times, so I believe that as players and as a sport we should be united. That’s the best way forward,“ Federer added.

„Of course I would like Roger and Rafa to support us. I would like all players to support us. But I understand them, „said Djokovic. „I completely understand that some players have a different opinion and think that now is not the time for a change,“ added the Serbian tennis player.

Andy Murray doesn’t like the idea of starting players‘ unions either. The former first player in the world would give the new ATP leadership, led by former player Andrea Gaudenzi, more time to work since January. In addition, he does not like the fact that PTPA should only represent men. „The joint organization would carry much more weight,“ Murray was quoted as saying by the AP.

Original article: iRozhlas.cz

No Nadalista(s) Comments


No Nadalista(s) Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

Name:

Email:

Website:

My best memory of @rolandgarros? The @rafaelnadal victory in 2012. #VamosRafa #RG2012 #RN means everything to me!

Fotka zveřejněná uživatelem @rafaelnadalczech,

Site opened: May 24, 2012
Webmiss: Darela
Contact me: E-mail
Ask.fm: RafaelNadalCZ
Site about: tennis player Rafael "Rafa" Nadal
Web name: Rafael Nadal 4fan Cz
Designed by: Darela
Coded by: Darela
Hosting: Endora.cz
Visitors:
RafaelNadal.cz

RafaelNadal.4fan.cz
Rafa: Můj příběh představuje Nadalovy úžasné příběhy jeho vlastníma očima. Tato autobiografie, kterou napsal sám Nadal, nám poskytuje nejvíce odhalující pohled na stále více vynikajícího sportovce známého pro svou skromnost a zdrženlivost.
Chcete vědět víc? Čtěte zde

K tomuto webu patří i fanouškovská stránka na sociální síti Facebook. Nachází se zde vysoká škála fanoušků nadějného tenisty, kteří jsou oddaní a Rafa jim vděčný za veškerou podporu. Jsi-li i ty jeho fanouškem, podpoř tuto stránku "LIKEM" a přidej se tak k ostatním fanouškům a staň se členem česko-anglického fanclubu! Děkuji všem příznivcům za podporu!
Fanclub Rafa

Foundation Rafa Fond vznikl v listopadu roku 2007 a oficiální prezentace se uskutečnila v únoru 2008 v Manacor Tennis Clubu na Mallorce ve Španělsku. Nadace se soustřeďuje na sociální práci a rozvojovou pomoc především na dětství a mládí. V čele je Rafova matka a otec je místopředsedou ...

Tento web měl tyto podoby - RafaelNadal.blog.cz, Nadalistas.com a nyní funguje na dvou adresách www.RafaelNadal.4fan.cz a RafaelNadal.cz. Stránka je určená pro všechny fanoušky Rafy, říkajíc si Nadalistas. Je vůbec první aktivní českou webovkou na netu! Není nijak spojena s Rafou, jeho rodinnými příslušníky ani jeho týmem. Web nijak neprofituje, je tvořen pro fanoušky fanoušky! Dále: Všechno co tu naleznete jsou informace psány mnou, čerpám také z jiných zdrojů, které uvádím do článků, tudíž všechna práva patří jejich vlastníkům, nejsem zodpovědná za neúplné informace. Ze zahraničních stránek překládám informace já, proto prosím, že jestli budete kopírovat z tohoto webu, budete uvádět zdroj, nebo alespoň odkaz na něj! Děkuji za každou návštěvu, a snad se sem ještě zastavíte...

English: RafaelNadal.cz is an unofficial and non-profit fansite dedicated to Rafa Nadal. I am not associated with Rafa Nadal and his management. All information and material found on this site is for entertaiment purposes only. I do not claim ownership over any images or media found at this site. All material is copyright to their respectful owners and no copyright infringement is intended.

MORE INFORMATIONS

TOPlist

© 2012 - 2017 www.rafaelnadal.4fan.cz | Back to top Designed by RafaelNadal | Proudly hosted by Hosting Endora